8 farklı ülkeden 48 genç mucit adayı Düzce’de

8 farklı ülkeden 48 genç mucit adayı Düzce’de
Gençleri içlerindeki mucidi ortaya çıkarmaya motive etmeyi, yaratıcılık konusunda motive etmeyi amaçlayan proje kapsamında Belçikada faaliyet gösteren vzw Edushakers ve Düzce Alfa Gençlik Derneği ortaklığıyla hazırlanan proje Erasmus+ Gençlik projesi 11-18 Ağustos 2023 tarihleri arasında Düzce’de gerçekleştirdi.
Belçika Ulusal Ajansı ve AB tarafından desteklenen projede Belçika, Bulgaristan, Fransa, İtalya, Kuzey Makedonya, İspanya, Yunanistan ve Türkiye’de faaliyet gösteren sivil toplum örgütlerinden altışar kişi katıldı.
Proje ile katılımcılar;
Gençlere Maker hareketini ve özelliklerini öğrendiler,
Ortak ülkelerdeki buluşlar ve mucitler hakkındaki bilgilerini artırdılar
Geleceğin önemli mesleklerinden biri olan kodlama konusunda farkındalık kazandılar.
Proje kapsamında Mucit Hasan Kum’un icatlarını inceleyen katılımcıar Düzce İl Milli Eğitim Müdürlüğünün vizyon projesi olan, Ülkemizin kreatif ve inovatif çözümler ile teknolojik alanlardaki gelişimine hız kazandırmayı ve bu kapsamda kendi alanında ilk örnek olarak tüm Türkiye’ye model olmayı hedefleyen Mesleki Yaşam ve İnovatif Çözüm Merkezini (http://www.mucitburda.com/) ziyaret etmiş, yetkililerden bilgi almışlardır.
Düzce’nin doğasını da çok beğendiklerini belirten katılımcılar Türkiye’ye ve Türk insanına olan sevgilerinden bahsettiler ve ülkemize daha fazla gelmek istediklerini ifade ettiler.